Rachunek za szkolenie policzysz w każdym poradniku. Nikt nie liczy uczciwie, ile kosztuje latanie w drugim i trzecim roku, kiedy licencja już leży w szufladzie. Ten tekst rozkłada tę kwotę na części: stawkę godzinową, koszty stałe i utrzymanie ważności uprawnień.

Z tego artykułu dowiesz się:
Cennik podaje jedną liczbę. Pod nią siedzi kilka pozycji i to one tłumaczą, dlaczego dwa podobne samoloty różnią się o kilkaset złotych za godzinę.
Paliwo to zwykle 30-45 procent stawki mokrej. Reszta to obsługa techniczna rozliczana w godzinach (przeglądy 50- i 100-godzinne, rezerwa na remont silnika liczona od TBO), ubezpieczenie kadłuba, hangar, coroczny przegląd zdatności do lotu i marża operatora. Koszt tego przeglądu właściciel rozkłada na każdą wynajętą godzinę, więc sprawdź, czym jest poświadczenie przeglądu zdatności do lotu ARC.
Stawki rynkowe w Polsce w 2026 roku mieszczą się orientacyjnie w przedziałach: dwumiejscowy samolot szkolny klasy Cessna 152 od około 550 do 800 zł za godzinę, czteromiejscowy Cessna 172 lub Piper PA-28 od około 750 do 1200 zł, nowsze maszyny ze szklaną awioniką wyżej. Ultralekki w wynajmie to zwykle 400-700 zł. To punkt odniesienia, a nie obietnica: różnice między ośrodkami, regionami i rocznikami cennika sięgają kilkudziesięciu procent. Aktualną stawkę bierzesz z cennika konkretnego ośrodka.
Stawka mokra zawiera paliwo, sucha nie. Sucha bywa opłacalna na długich przelotach z ekonomicznym ustawieniem mocy, mokra jest przewidywalna i lepsza na kręgi.
Druga rzecz to sposób liczenia czasu. Hobbs liczy od uruchomienia silnika, tachometr proporcjonalnie do obrotów, więc kołowanie kosztuje mniej. Przy godzinie w powietrzu i dwudziestu minutach kołowania różnica sięga kilkunastu procent rocznego rachunku. Zapytaj o to przed wynajmem.
Aeroklub to zwykle najniższa stawka godzinowa, ale ze składką i oczekiwaniem udziału w życiu klubu. Sprzęt bywa starszy, a kolejka w sezonie realna. Operator komercyjny bierze więcej, w zamian daje rezerwację online i pewność, że maszyna czeka wtedy, kiedy obiecano.
Współwłasność zmienia strukturę kosztu. Kupujesz udział (przy popularnych typach kilkadziesiąt tysięcy złotych, zależnie od typu, rocznika i stanu resursów), płacisz stałą składkę miesięczną na hangar, ubezpieczenie i obsługę, a za lot już tylko paliwo i odpis na silnik. Punkt opłacalności wypada zwykle powyżej 40-60 godzin rocznie na osobę; poniżej tego progu wynajem wychodzi taniej i nie wiąże kapitału. Remont silnika dzielisz wtedy między współwłaścicieli, płatny natychmiast, niezależnie od tego, czy w danym roku latałeś.
Orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy 2 to zwykle 400-800 zł za badanie u AME, więcej przy konsultacjach specjalistycznych. Okres ważności zależy od wieku, więc młodszy pilot rozkłada ten koszt na kilka lat, a pilot po pięćdziesiątce płaci częściej. Szczegóły w tekście o orzeczeniu lotniczo-lekarskim klasy 2, a samą zasadę sprawdzisz w pytaniu o to, jakie orzeczenie jest wymagane do korzystania z uprawnień.
Dochodzą: składka klubowa lub abonament (0-1200 zł rocznie), ubezpieczenie NNW pilota (200-600 zł), subskrypcja aplikacji nawigacyjnej (200-500 zł), słuchawki i tablet jako wydatek jednorazowy rozłożony na lata (od 1000 zł wzwyż). Lądowanie poza bazą to 30-100 zł na małym lotnisku i wielokrotność tej kwoty na komunikacyjnym.
Uprawnienie na samoloty jednosilnikowe tłokowe lądowe jest ważne 24 miesiące i to ono, a nie licencja, decyduje, czy wolno ci lecieć. Przedłużenie w okresie ważności wymaga określonego nalotu na klasie oraz lotu doszkalającego z instruktorem. Po wygaśnięciu ścieżka jest dłuższa i droższa, bo dochodzi szkolenie odświeżające i kontrola umiejętności z egzaminatorem. Rozpisaliśmy to w tekście o wznowieniu uprawnień SEP, a formalne warunki wznowienia uprawnienia SEP(land) znajdziesz w bazie pytań.
Wniosek finansowy: latanie 8 godzin rocznie kosztuje w przeliczeniu na godzinę więcej niż latanie 25 godzin, bo przy niskim nalocie i tak dobijasz do minimum przed datą wygaśnięcia, często w pośpiechu i w gorszej cenie.
Rachunek dla czteromiejscowego samolotu w wynajmie mokrym, przy stawce 700-1000 zł za godzinę. Kwoty są orientacyjne i zależą od ośrodka, regionu i roku. Podstaw własną stawkę z cennika i przelicz.
| Pozycja | 12 h rocznie | 25 h rocznie | 50 h rocznie |
|---|---|---|---|
| Nalot (700-1000 zł/h) | 8 400 - 12 000 zł | 17 500 - 25 000 zł | 35 000 - 50 000 zł |
| Lot doszkalający z instruktorem | 400 - 1 200 zł | 400 - 1 200 zł | 400 - 1 200 zł |
| Orzeczenie klasy 2 w przeliczeniu na rok | 250 - 600 zł | 250 - 600 zł | 250 - 600 zł |
| Składka klubowa lub abonament | 0 - 1 200 zł | 0 - 1 200 zł | 0 - 1 200 zł |
| Ubezpieczenie, mapy, aplikacja nawigacyjna | 350 - 900 zł | 350 - 900 zł | 350 - 900 zł |
| Opłaty lotniskowe poza bazą | 100 - 400 zł | 300 - 900 zł | 700 - 2 000 zł |
| Razem w roku | 9 500 - 16 300 zł | 18 800 - 29 800 zł | 36 700 - 55 900 zł |
| Koszt godziny w powietrzu | 790 - 1 360 zł | 750 - 1 190 zł | 730 - 1 120 zł |
Zejście z 25 do 12 godzin rocznie nie zmniejsza rachunku o połowę, bo koszty stałe zostają. Podnosi za to cenę pojedynczej godziny i pogarsza biegłość, a to koszt, którego w tabeli nie widać.
Lataj dłuższe odcinki zamiast wielu krótkich wypadów. Trzydzieści minut kołowania i prób silnika kosztuje tyle samo co trzydzieści minut przelotu, a nie daje ani nawigacji, ani nowego lotniska.
Dziel koszty z drugim pilotem. Każdy jako dowódca w swoim odcinku to obcięcie rachunku o połowę przy zachowaniu nalotu dowódczego. Ustalcie wcześniej, kto dowodzi na którym odcinku i jak zapisujecie czas.
Planuj tak, żeby jeden lot załatwiał kilka rzeczy naraz: lot doszkalający przed przedłużeniem uprawnienia łączysz z odświeżeniem procedur, a przelot z trzema lądowaniami zamyka wymaganie dotyczące przewozu pasażerów, opisane w pytaniu o to, jaki warunek dotyczący ostatnich lotów musi spełnić pilot, aby zabrać pasażerów.
Ćwicz planowanie na ziemi, bo źle policzony przelot kosztuje paliwo i czas. Dział osiągi i planowanie lotu przydaje się długo po egzaminie, podobnie jak powtórka z procedur operacyjnych przed pierwszym lotem po przerwie. Rezerwa paliwa to zresztą też pieniądze, a jej minimum opisuje pytanie o minimalną rezerwę paliwa dla lotu VFR w dzień.
Rozważ tańszą klasę sprzętu. Latanie na ultralekkim ze świadectwem kwalifikacji bywa o 30-40 procent tańsze za godzinę. Nie zastąpi nalotu na klasie SEP, ale utrzymuje nawyki między sezonami.
Odwołane loty kosztują czas, paliwo w samochodzie, a bywa, że i opłatę za późną rezygnację z rezerwacji. Nocleg przy przelocie weekendowym, opłata za postój, dopłata paliwowa poza bazą: żadna z tych pozycji nie stoi w cenniku godziny, a razem dodają kilkanaście procent do rocznego rachunku.
Do tego koszt braku regularności. Po sześciu miesiącach przerwy pierwszy lot i tak robisz z instruktorem, bo tak każe rozsądek, a często i regulamin ośrodka. To dodatkowe 300-600 zł, których nie planowałeś. Jeśli dopiero wybierasz ścieżkę, porównaj rachunek za szkolenie w tekście o tym, ile kosztuje licencja PPL(A), oraz różnice między licencją PPL(A) a licencją LAPL(A), bo tańsza licencja to też tańsze utrzymanie uprawnień w kolejnych latach.
Trzy pytania z bazy o terminy, od których zależy twój roczny rachunek.
Kolejne poradniki, które przygotują Cię do egzaminu teoretycznego w ULC.

Cena kursu podana na stronie ośrodka to nie jest cała kwota. Poniżej rozbicie na składniki, wraz z pozycjami, które pojawiają się dopiero w trakcie szkolenia i potrafią zaskoczyć.
5 lipca 2026Czytaj poradnik →
Pytanie o to, gdzie wolno latać dronem, wygląda na proste, dopóki nie stanie się w polu z gotowym sprzętem i aplikacją, która pokazuje trzy nakładające się strefy. Mapa producenta mówi jedno, PansaUTM drugie, a NOTAM trzecie. Ten tekst prowadzi przez decyzję od początku do końca: od odczytania strefy po check-out po lądowaniu.
16 sierpnia 2026Czytaj poradnik →
Certyfikat A2 to jedyna droga, żeby legalnie latać dronem o masie 2-4 kg bliżej ludzi niż pozwala podkategoria A3. Ceny kursów na rynku różnią się czterokrotnie, a wymagania opisywane są niejednolicie i często nieaktualnie. Poniżej pełna ścieżka: co trzeba mieć przed egzaminem, co dokładnie sprawdza test i za co naprawdę płacisz.
16 sierpnia 2026Czytaj poradnik →
Przeciągnięcie samolotu następuje zawsze przy tym samym, krytycznym kącie natarcia - dla typowego profilu w zakresie 15-16 stopni. Zmienia się tylko prędkość, przy której ten kąt zostaje osiągnięty: rośnie z masą, z przechyleniem i z przednim położeniem środka ciężkości, a maleje po wypuszczeniu klap. Egzamin sprawdza to dwoma rachunkami - pierwiastkiem ze stosunku mas i pierwiastkiem z przeciążenia - oraz pytaniem o to, co odróżnia przeciągnięcie od korkociągu. Poniżej oba obliczenia rozpisane krok po kroku i rozbiór pytań, na których kandydaci najczęściej tracą punkty.
19 sierpnia 2026Czytaj poradnik →
Prędkość manewrowa Va maleje razem z masą samolotu, a nie rośnie - i na tym odwróceniu przewraca się najwięcej kandydatów. Poniżej znajdziesz tabelę zbiorczą prędkości charakterystycznych z opisem, kiedy każda z nich decyduje w locie, kolory łuków na prędkościomierzu z granicami Vs0, Vfe, Vno i Vne oraz rozpisany krok po kroku rachunek Va przy zmniejszonej masie. Osobno pokazujemy, dlaczego prędkości charakterystyczne podaje się w IAS, a nawigację liczy w TAS, i jak wysokość gęstościowa rozjeżdża jedną z drugą. Na koniec rozbieramy osiem pytań z naszej bazy razem z pułapkami wpisanymi w warianty odpowiedzi.
19 sierpnia 2026Czytaj poradnik →
Nastawy QNH QFE QNE decydują o tym, co pokazuje wysokościomierz: wzniesienie lotniska, zero na płycie albo wysokość ciśnieniową. Poniżej tabela wskazań przy każdej z trzech nastaw, przelicznik 27 ft na 1 hPa i wyliczenie, dlaczego pomyłka o 10 hPa to 270 ft różnicy nad terenem. Dwa rachunki egzaminacyjne - wysokość ciśnieniowa lotniska przy danym QNH i wysokość gęstościowa z poprawką na temperaturę - rozpisane krok po kroku, z zaznaczonym miejscem, w którym gubi się znak. Do tego atmosfera wzorcowa ISA, gradient 2 stopni na 1000 ft i zasada, że z wyższego ciśnienia w niższe lecisz w dół.
19 sierpnia 2026Czytaj poradnik →